translatedlabs.com

Terminoloji Çıkarımı

Terminoloji çıkarımı hakkında bilgi

Giriş

Terminoloji, belirli bir konuyu tanımlayan terimlerin toplamıdır. Terminolojinin çıkarılması, bir metinden terminoloji oluşturulması işlemidir.

Fikir, belirli bir belgedeki kelimelerin sıklığını dildeki sıklıklarıyla karşılaştırmaktır. Belgede çok sık görünen ancak dilde nadiren görünen kelimeler, muhtemelen terimlerdir.

Teknoloji

Maksimum olasılık tahmini olarak bilinen Poisson istatistiklerinden ve belirli bir belgedeki kelimelerin sıklığıyla dil başına 100 milyon kelimelik genel bir topluluk arasındaki Ters Belge Sıklığından faydalanır. Belirli bir kelime dizisinin, bir terim olma olasılığını hesaba katmak için olasılıksal sözcük türü etiketleyici kullanır. Nispi entropiyi en aza indirerek n-gram sözcükler yaratır.

Bunu neden geliştirdik?

Translated, çevirmenlerin bir belgedeki zorlukların farkında olmalarına ve sözlük oluşturma sürecini basitleştirmelerine yardımcı olmak için bu teknolojiyi geliştirmiştir.

Ayrıca anahtar kelimenin belgeyle ne kadar alakalı olduğunu daha iyi tahmin ederek geleneksel arama motorlarındaki (ör. Google) arama sonuçlarını iyileştirmek için de bunu kullanırız.

İstiyorum!

Bu teknolojiyle ilgileniyorsanız daha fazlasını Translated Labs ve doğal dil işleme hizmetlerimizde okuyabilirsiniz.

Daha iyisini yapabilirim!

Sürekli olarak küresel düşünen yetenekli mühendisler arayışındayız.
Bu uygulamalardan herhangi birini geliştirebileceğinizi düşünüyorsanız bize ulaşın.

Bize ulaşın

Deneylerimizi keşfedin

Konuşulan Dil Tanımlayıcısı

Konuşulan Dil Tanımlayıcısı, konuşulan bir metnin dilini otomatik olarak algılar. Kayıtları 1 saniye ila 1 dakika arasında sınıflandırmak için bunu kullanabilirsiniz. Şu anda 8 dili desteklemektedir.

Daha fazla bilgi edinin veya API edinin
Terminoloji Ayıklayıcı

Bu araç, teknik bir konunun terminolojisini yazılı bir metinden otomatik olarak çıkarır. Çevirmenlerin bir belgenin zorluklarını tanımlamasına ve sözlük oluşturma sürecini basitleştirmesine yardımcı olabilir.

Daha fazla bilgi edinin veya API edinin
Okunabilirlik analizi

Yazılı bilgilerin, özellikle internette, okunması kolay ve iyi yapılandırılmış olması gerekir. Bu uygulama, bir metnin kolayca okunabilir veya geliştirilmeye ihtiyacı olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur.

Daha fazla bilgi edinin veya API edinin
Dil Tanımlayıcı

Dil Tanımlayıcı, yazılı bir metnin dilini otomatik olarak algılar. Anlamadığınız bir dildeki yazılı bir metnin konusunu tanımlamak için de kullanılabilir.

Daha fazla bilgi edinin
Anlamsal ilişkiler

Uçak, kuş ve helikopter kelimelerinin ortak noktası nedir? Bu uygulama, kelimelerin istatistiksel özelliklerini analiz ederek bir metindeki anlamsal ilişkileri arar.

Daha fazla bilgi edinin
Translation Party

İngilizce bir cümleyi sonsuz bir döngü gibi Japoncaya ve sonra tekrar İngilizceye çevirdiğinizde ne olur? Deneyin ve görün! En komik sonuçları arkadaşlarınızla paylaşmayı da unutmayın.

Daha fazla bilgi edinin