translatedlabs.com

Okunabilirlik analizi

Okunabilirlik analizi hakkında bilgi

Giriş

Kelime uzunluğu ve kelime öbeği uzunluğu, belirli bir metnin okunmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırır. Kısa kelimeler genellikle daha yaygındır (Zipf yasası). Kısa cümleler, anlamak için daha az soyutlama yeteneği gerektirir. Okunabilirlik analizi, bir metni daha iyi hale getirmek ve erişilebilirliğini artırmak için yararlı olabilir.

Bunu neden geliştirdik?

Okunabilirlik endeksi, belirli bir metnin ne kadar kolay anlaşılabileceğini gösterir. İyi yazılmış bir metin etkilidir, kolay anlaşılır ve hızlı okunur. Bu indeks, çevirmenlerin ve düzenleyicilerin faaliyetlerini daha iyi planlamak için metnin karmaşıklığını anlamamıza yardımcı olur. Başta internettekiler olmak üzere yazılı bilgiler, her zamankinden daha fazla doğrudan ve iyi yapılandırılmış olmalıdır. Bu analiz her iki hedefe de ulaşılmasına yardımcı olabilir.

Teknoloji


Okunabilirlik

Okunabilirlik, Gulpease Endeksi kullanılarak hesaplanır. Bu indeks İtalyanca, İngilizce ve Fransızca için uygulanmıştır. Almanca ve İspanyolca için yalnızca okunabilirlik endeksi çalışır. Diliniz henüz desteklenmiyorsa ve bu teknolojiyle ilgileniyorsanız bize ulaşın

Terminoloji

Maksimum olasılık tahmini olarak bilinen Poisson istatistiklerinden ve belirli bir belgedeki kelimelerin sıklığıyla dil başına 100 milyon kelimelik genel bir topluluk arasındaki Ters Belge Sıklığından faydalanır. Belirli bir kelime dizisinin, bir terim olma olasılığını hesaba katmak için olasılıksal sözcük türü etiketleyici kullanır. Nispi entropiyi en aza indirerek n-gram sözcükler yaratır. Daha fazla bilgi için bkz. Terminoloji Çıkarma.

Daha iyisini yapabilirim!

Sürekli olarak küresel düşünen yetenekli mühendisler arayışındayız.
Bu uygulamalardan herhangi birini geliştirebileceğinizi düşünüyorsanız bize ulaşın.

Bize ulaşın

Deneylerimizi keşfedin

Konuşulan Dil Tanımlayıcısı

Konuşulan Dil Tanımlayıcısı, konuşulan bir metnin dilini otomatik olarak algılar. Kayıtları 1 saniye ila 1 dakika arasında sınıflandırmak için bunu kullanabilirsiniz. Şu anda 8 dili desteklemektedir.

Daha fazla bilgi edinin veya API edinin
Terminoloji Ayıklayıcı

Bu araç, teknik bir konunun terminolojisini yazılı bir metinden otomatik olarak çıkarır. Çevirmenlerin bir belgenin zorluklarını tanımlamasına ve sözlük oluşturma sürecini basitleştirmesine yardımcı olabilir.

Daha fazla bilgi edinin veya API edinin
Okunabilirlik analizi

Yazılı bilgilerin, özellikle internette, okunması kolay ve iyi yapılandırılmış olması gerekir. Bu uygulama, bir metnin kolayca okunabilir veya geliştirilmeye ihtiyacı olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur.

Daha fazla bilgi edinin veya API edinin
Dil Tanımlayıcı

Dil Tanımlayıcı, yazılı bir metnin dilini otomatik olarak algılar. Anlamadığınız bir dildeki yazılı bir metnin konusunu tanımlamak için de kullanılabilir.

Daha fazla bilgi edinin
Anlamsal ilişkiler

Uçak, kuş ve helikopter kelimelerinin ortak noktası nedir? Bu uygulama, kelimelerin istatistiksel özelliklerini analiz ederek bir metindeki anlamsal ilişkileri arar.

Daha fazla bilgi edinin
Translation Party

İngilizce bir cümleyi sonsuz bir döngü gibi Japoncaya ve sonra tekrar İngilizceye çevirdiğinizde ne olur? Deneyin ve görün! En komik sonuçları arkadaşlarınızla paylaşmayı da unutmayın.

Daha fazla bilgi edinin