translatedlabs.com

Anlamsal ilişkiler

Anlamsal ilişki arama hakkında bilgi

Giriş

Bu uygulama, kelimelerin istatistiksel özelliklerini analiz ederek bir metindeki anlamsal ilişkileri arar.

Kurallara değil, iki kelimenin bir ilişkide bulunmadan aynı cümlede görünme olasılığına dayanır.

Teknoloji

Sözcüklerin yanlarında koordinat olarak görünen istatistiksel özelliklerini kullanarak sözcüklerin n-boyutlu bir temsilini yaratır (PLSA). Bu demoda Avrupa Parlamentosu tartışmaları, korpus olarak kullanılıyor.

Bunu neden geliştirdik?

Bu teknoloji, çevrilmiş terminolojiyi web'den çıkarabilen daha karmaşık bir projenin ayrılmaz bir parçasıdır.

Örneğin, web'de "Metallizzazione"nin İngilizce çevirisini bulmak istiyorsanız bilgi edinilebilen iki dilli siteler bulmak zor olacaktır. Ancak Google'da "Metallizzazione" hakkında konuşan 50.000'den fazla İtalyanca sayfa bulabilirsiniz. Bu sayfalardan "Metallazzione"nin, İngilizce çevirileri kolayca bulunabilecek olan "vuoto", "impianto", "vernice", "finitura", "metallo" ile anlamsal ilişkileri olduğunu keşfedersiniz. Bu noktada "vakum", "bitki", "boya", "metal" kelimelerinin ortak yönlerini arayabilirsiniz ve cevap, çevirisini aradığınız "Metalizasyon" olacaktır!

İstiyorum!

Bu teknolojiyle ilgileniyorsanız daha fazlasını Translated Labs ve doğal dil işleme hizmetlerimizde okuyabilirsiniz.

Daha iyisini yapabilirim!

Sürekli olarak küresel düşünen yetenekli mühendisler arayışındayız.
Bu uygulamalardan herhangi birini geliştirebileceğinizi düşünüyorsanız bize ulaşın.

Bize ulaşın

Deneylerimizi keşfedin

Konuşulan Dil Tanımlayıcısı

Konuşulan Dil Tanımlayıcısı, konuşulan bir metnin dilini otomatik olarak algılar. Kayıtları 1 saniye ila 1 dakika arasında sınıflandırmak için bunu kullanabilirsiniz. Şu anda 8 dili desteklemektedir.

Daha fazla bilgi edinin veya API edinin
Terminoloji Ayıklayıcı

Bu araç, teknik bir konunun terminolojisini yazılı bir metinden otomatik olarak çıkarır. Çevirmenlerin bir belgenin zorluklarını tanımlamasına ve sözlük oluşturma sürecini basitleştirmesine yardımcı olabilir.

Daha fazla bilgi edinin veya API edinin
Okunabilirlik analizi

Yazılı bilgilerin, özellikle internette, okunması kolay ve iyi yapılandırılmış olması gerekir. Bu uygulama, bir metnin kolayca okunabilir veya geliştirilmeye ihtiyacı olup olmadığını anlamanıza yardımcı olur.

Daha fazla bilgi edinin veya API edinin
Dil Tanımlayıcı

Dil Tanımlayıcı, yazılı bir metnin dilini otomatik olarak algılar. Anlamadığınız bir dildeki yazılı bir metnin konusunu tanımlamak için de kullanılabilir.

Daha fazla bilgi edinin
Anlamsal ilişkiler

Uçak, kuş ve helikopter kelimelerinin ortak noktası nedir? Bu uygulama, kelimelerin istatistiksel özelliklerini analiz ederek bir metindeki anlamsal ilişkileri arar.

Daha fazla bilgi edinin
Translation Party

İngilizce bir cümleyi sonsuz bir döngü gibi Japoncaya ve sonra tekrar İngilizceye çevirdiğinizde ne olur? Deneyin ve görün! En komik sonuçları arkadaşlarınızla paylaşmayı da unutmayın.

Daha fazla bilgi edinin